معرفی مرکز تحقیقات زمین‌شناسی و زمین‌شیمی نفت

بیش از یکصد سال از آغاز عصر نفت در ایران می گذرد و امروزه این طلای سیاه نقش بسزایی در اقتصاد کشورمان بر عهده دارد. در ابتدا اکتشاف نفت امری تصادفی بوده است و به‌­تدریج با ورود علم به این عرصه، ریسک حفاری‌های نفتی که با هزینه‌های سرسام­‌آوری نیز همراه هستند، کاهش یافته است. یکی از جدیدترین و بهترین علوم مورد استفاده در کاهش ریسک حفاری­‌های نفتی، علم ژئو­‌شیمی آلی و مطالعات ژئوشیمی نفت می­‌باشد که توانسته است به میزان قابل توجهی در بحث اکتشاف نفت و حوضه‌های نفتی مثمر ثمر واقع گردد. امروزه در دنیا از این علم و علوم زمین­‌شناسی مرتبط با آن علاوه بر اکتشاف نفت و مواد هیدروکربنی در تولید، توسعه و مدیریت مخازن نفتی نیز استفاده‌­های فراوانی می­‌گردد.

استان نفت‌خیز خوزستان با در اختیار داشتن بیشترین میادین نفتی کشور نقش ارزنده‌ای را در صنعت نفت ایفا می‌کند و از همین روی وجود یک مرکز علمی‌ـتحقیقاتی مناسب در زمینه مطالعات نفتی در این استان بسیاری ضروری می‌نماید. مرکز تحقیقات زمین­‌شناسی و زمین­‌شیمی نفت دانشگاه شهید چمران اهواز با بهره‌جویی از توان علمی بالا و تجربه گرانبهای اعضاء هیأت علمی دانشگاه­‌ها و مراکز صنعتی استان خوزستان به این مهم جامه عمل پوشانده و آماده ارائه خدمات گسترده و متنوع خویش در زمینه مطالعات نفتی و بطور ویژه مطالعات مربوط به بخش صنایع بالادستی نفت و گاز می­‌باشد.

آزمایشگاه نفت مرکز تحقیقات زمین‌­شناسی و زمین­‌شیمی نفت دانشگاه شهید چمران اهواز به همت پیگیری‌های مجدانه دکتر بهرام علیزاده در گروه زمین‌شناسی دانشکده علوم زمین این دانشگاه، افتتاح و راه‌اندازی گردید. این واحد آزمایشگاهی با در اختیار داشتن دستگاه­های پیشرفته در زمینه­‌ی مطالعات ژئوشیمیایی و نیز بهره بردن از کادری مجرب یکی از کارآمدترین واحدهای آزمایشگاهی در کشور محسوب می‌گردد. در حال حاضر مسئول آزمایشگاه دکتر مجید علیپور از گروه زمین‌شناسی می‌باشند.