بزرگداشت روز قانون اساسی در دانشگاه شهید چمران اهواز

شناسه : 3727353

بزرگداشت روز قانون اساسی در دانشگاه شهید چمران اهواز


با حضور عضو حقوقدان شورای نگهبان برگزار شد:

با حضور عضو حقوقدان شورای نگهبان برگزار شد:

بزرگداشت روز قانون اساسی در دانشگاه شهید چمران اهواز

 

 

به مناسبت روز قانون اساسی، سمیناری با حضور عضو حقوقدان شورای نگهبان در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، در این سمینار که ظهر دیروز دهم آذرماه در تالار دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی برگزار شد، دکتر هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان شورای نگهبان در خصوص ظرفیت‌ها، اختیارات و فرصت‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به سخنرانی پرداخت.

طحان نظیف با اشاره به اینکه قانون اساسی، عالی ترین سند معتبر و الزام‌آور در هر کشوری است، اظهار کرد: این سند دربردارنده بسیاری از موضوعات اساسی زندگی مردم اعم از آرمان‌ها و ارزش‌ها، ضوابط اداری، حقوق ملت، تعیین اختیارات، صلاحیت‌های نهادهای کشور و... است.

وی با تاکید بر اینکه قانون اساسی، روبنا و مبیّن تحولات اجتماعی است، خاطرنشان کرد: آگاهی از قانون اساسی به عنوان تنها سندی که مردم آن را تأیید کرده‌اند، بسیار ضرورت دارد و لزوم پرداختن به آن را دوچندان می‌کند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان اظهار کرد: در قانون اساسی هر کشور به یک جنبه یا موضوع، از قبیل تفکیک قوا، جمهوریت، جنگ و... حساسیت بیشتری نشان داده شده که مؤید وجود پیشینه‌ی تاریخی نسبت به آن موضوع در همان کشور است.

طحان نظیف به اهمیت و نقش قانون اساسی در کلام امام راحل و مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: امام خمینی (ره) قانون اساسی را معیار رفتار همه انسان ها دانسته و مخالفت با آن را مخالفت با اسلام عنوان کرده اند. رهبر معظم انقلاب نیز از قانون اساسی به عنوان منشور واقعی مردم و ستون فقرات نظام یاد کرده اند.

وی گفت: رویکرد قانون اساسی کشور ما دین‌مدار است و تصویب قانون اساسی جزو اقدامات بهنگام نظام جمهوری اسلامی ایران در سال 1358 بود.

عضو حقوقدان شورای نگهبان با انتقاد از تورم قانون گذاری در مجلس ایران، اظهار داشت: ما امروز با معضل تکرار قانون گذاری مواجهیم، چراکه مشکل ما در متن قانون اساسی نیست، بلکه مشکل در حسن اجرای قوانین است.

طحان افزود: متأسفانه کارکرد مجلس ما به قانون‌گذاری صِرف محدود شده، در حالی که وظیفه مهمتر مجلس، نظارت است و این در حالی است که صلاحیت های نظارتی مجلس ایران (از جمله استیضاح، پرسش و...) کم نیستند.

وی با بیان اینکه قانون اساسی ایران وجوه قابل افتخار بسیاری دارد، خاطرنشان کرد: باید از ظرفیت های قانون اساسی در حوزه سه قوه بهره کافی برده شود تا منجر به شفاف‌سازی مصوبات، اقناع مردم و نیز حسن اجرای قوانین شود.

طحان نظیف ادامه داد: با استفاده از ظرفیت‌های فراوان قانون اساسی می‌توان بسیاری از مشکلات آحاد جامعه، از جمله تعطیلی کارخانجات را حل کرد. همچنان‌که هرجا از اقتدارات و صلاحیت‌ها و ظرفیت‌های قانون اساسی استفاده شده، آثار مثبت آن را در جامعه دیده‌ایم و هرجا این اختیارات مورد استفاده قرار نگرفته‌اند، شاهد تبعات منفی آن بوده‌ایم.

در پایان مراسم بزرگداشت روز قانون اساسی که به کوشش انجمن علمی دانشجویی حقوق وابسته به مدیریت حمایت و پشتیبانی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه برگزار شد، دانشجویان حاضر به طرح پرسش‌هایی پرداختند و دکتر طحان نظیف با استناد به ماده‌های مربوط در قانون اساسی، به سؤالات حاضران پاسخ گفت.

شرایط ثبت‌نام و صلاحیت شرکت در انتخابات مجلس، چگونگی نظارت بر شورای نگهبان، چرایی عبور نکردن مصوبه افزایش قیمت بنزین از مجلس شورای اسلامی و امکان یا عدم امکان بازنگری و به‌روزرسانی قانون اساسی از مهم‌ترین و بیشترین پرسش‌های حاضران بود.

 

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.