برگزاری سمینار «کودک – همسری» در دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی

شناسه : 3655670

برگزاری سمینار «کودک – همسری» در دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعیبرگزاری سمینار «کودک – همسری» در دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی

 

سمینار پدیده «کودک – همسری» به منظور بررسی این معضل از منظر فقهی، حقوقی و جامعه‌شناسی در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، در این سمینار دکتر محمدرضا حمیدی عضو هیات علمی دانشکده الهیات و معارف اسلامی به تحلیل ابعاد فقهی این معضل پرداخت و گفت: دین اسلام برای تکریم مکارم اخلاقی آمده و محال است که چنین امر قبیحی را بپذیرد؛ چرا که طبق یک قاعده‌ی فقهی، هرچه عقلای جامعه بپذیرند دین با آن مخالفتی ندارد و امروزه می بینیم که در بیشتر نقاط جهان، ازدواج با کودک را امری زشت و ناپسند می‌دانند.

در ادامه، دکتر الهه موالی‌زاده عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی  با اشاره به نظریه یونسکو، به بررسی کودک – همسری از دیدگاه جامعه‌شناختی پرداخت.

وی اظهار کرد: از دیدگاه یونسکو ازدواج زیر 18 سال، ازدواج زودهنگام تلقی می‌شود و ازآنجاکه در این سن، دختران امروزی آمادگی ازدواج و فرزندآوری را ندارند، یک ازدواج اجباری به شمار می‌رود.

بنا به این گزارش، دکتر آلا سادات افقه نیز در ادامه به ابعاد حقوقی این معضل اجتماعی اشاره کرد و گفت: طبق ماده 1041 قانون مدنی کشور، حداقل سن برای دختران 13 سال و برای پسران 15 سال است، بنابراین هر ازدواجی که زیر این سن رخ دهد، خلاف قانون محسوب می‌شود.

گفتنی است، سمینار بررسی پدیده کودک – همسری، به کوشش انجمن‌های علمی دانشجویی فقه و مبانی حقوق اسلامی، جامعه‌شناسی و حقوق وابسته به مدیریت حمایت و پشتیبانی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.