کتاب بیماری‌های انگلی ماهیان آب شیرین و دریایی در اداره چاپ و انتشارات دانشگاه منتشر شد

شناسه : 5377283

کتاب بیماری‌های انگلی ماهیان آب شیرین و دریایی در اداره چاپ و انتشارات دانشگاه منتشر شدکتاب بیماری‌های انگلی ماهیان آب شیرین و دریایی در اداره چاپ و انتشارات دانشگاه منتشر شد

 

 

 

کتاب بیماری‌های انگلی ماهیان آب شیرین و دریایی تالیف دکتر رحیم پیغان عضو هیئت علمی داشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز، در اداره چاپ و انتشارات این دانشگاه، منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، در بخشی از این کتاب آمده است: ماهی‌ها در معرض عوامل بیماری‌زایی مختلف هستند. در این میان انگل‌ها، باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها نقش به‌سزایی دارند. ابتلا به بیماری‌ها می‌تواند باعث کاهش وزن، لاغری، کاهش بازده تولیدمثلی یا عقیمی، کوری، رفتارهای غیرطبیعی، زخم‌های جلدی، نارسایی آبششی و علایمی از این قبیل در ماهی‌ها شود که به نوبه خود می‌تواند ضرر و زیان اقتصادی زیادی به دنبال داشته باشد. علاوه بر آن، انگل‌های جلدی می‌توانند عفونت‌های ثانویه‌ی قارچی، باکتریایی و ویروسی را در پی داشته باشند و یا به عنوان ناقل باکتری‌ها، ویروس‌ها و عوامل بیماری‌زایی دیگر عمل کنند و برخی از انگل‌های ماهی نیز از لحاظ بهداشت انسانی اهمیت دارند که در این کتاب بیماری‌های مهم ماهیان پرورشی مورد توجه قرار گرفته‌اند و سعی شده است بیش‌تر بیماری‌هایی که مرتبط با شرایط ایران هستند توضیح داده شوند.

گفتنی است دکتر رحیم پیغان استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز، سال 1370 در مقطع دکتری دامپزشکی از دانشگاه شیراز و سال 1378 در مقطع دکتری تخصصی (رشته بهداشت و بیماری‌های آبزیان) از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. وی از سال 1370 به مدت سه سال در تحقیقات شیلات خوزستان مشغول به فعالیت بود و از سال 1373 در دانشگاه شهید چمران اهواز استخدام شد و تاکنون نیز مشغول به تدریس است.

دکتر پیغان تاکنون علاوه بر تألیف و ترجمه‌ی ۱۲ جلد کتاب، ۹۵ مقاله‌ی علمی، پژوهشی نیز منتشر کرده است.

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (3 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.