دانشکده نفت، گاز و پتروشیمی تا مهرماه سال 99 در دانشگاه افتتاح می‌شود

شناسه : 3103185

دانشکده نفت، گاز و پتروشیمی تا مهرماه سال 99 در دانشگاه افتتاح می‌شود


رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز در نشست خبری با اصحاب رسانه؛

دانشکده نفت، گاز و پتروشیمی تا مهرماه سال 99 در دانشگاه افتتاح می‌شود

 

 

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز از پیشرفت 70 درصدی ساختمان دانشکده نفت، گاز و پتروشیمی خبر داد و گفت: این دانشکده حداکثر تا مهرماه سال 99 افتتاح می‌شود و رشته های آن نیز از سال قبل در این دانشگاه، ایجاد شده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، دکتر غلامحسین خواجه امروز سه‌شنبه 15 مردادماه در نشستی با حضور خبرنگاران در سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه با تأکید بر اهمیت و دشواری کار اصحاب رسانه، اظهار کرد: رشادت‌ها و ازخودگذشتگی‌های خبرنگاران در پوشش و انعکاس تصاویر و گزارش خبری حوادث مهمی ازجمله حادثه تروریستی سال گذشته در سطح داخلی و بین‌المللی تحسین همگان به‌ویژه رسانه‌های بین‌المللی را به دنبال داشت.

وی، افزود: همچنین حضور خبرنگاران در جبهه‌های جنگ به روحیه بخشی رزمندگان کمک کرد و مظلومیت مردم ایران را به جهانیان نشان داد.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز، با تأکید بر نقش مؤثر خبرنگاران در پوشش اخبار سیل اخیر در خوزستان، ادامه داد: انعکاس اخبار این رخداد باعث شد مردم به کمک سیل‌زدگان بشتابند و حماسه‌ای بزرگ در کمک‌رسانی به سیل‌زدگان شکل گیرد.

خواجه با تأکید بر اینکه رسانه هراسی و فرار از رسانه و خبرنگار می‌تواند نشان ضعف و نقص در مدیران باشد، اظهار کرد: خبرنگاران متعهد و مسئول در جامعه مورد اعتماد هستند و  انعکاس اخبار صحیح و مستند باعث اعتماد جامعه به خبرنگاران نیز می‌شود؛ مسئولان هم باید اخبار را به نحو صحیح در اختیار خبرنگاران قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه صداقت در گفتار و نوشتار یک اصل خدشه‌ناپذیر است، تأکید کرد: باید در جلب اعتماد عمومی بکوشیم و تسلیم خواسته‌ها و منافع شخصی و گروهی نشویم.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز در پاسخ به سؤال خبرنگاران در خصوص خدمات دانشگاه در دوران دفاع مقدس به جبهه‌ها و خسارات وارده به این دانشگاه، عنوان کرد: مجموعه دانشگاه در دوران دفاع مقدس باوجود خدمات فراوانی که به رزمندگان ارائه می‌کرد دچار آسیب‌های فراوان شد و این مسئله عقب‌ماندگی دانشگاه را به دنبال داشته است.

خواجه تصریح کرد: توجه به ظرفیت‌های استانی، پتانسیل‌های دانشگاه و مقایسه دانشگاه با دانشگاه‌های هم‌تراز معیارهای بررسی عقب‌ماندگی دانشگاه است. اعتقاد من این است که دانشگاه شهید چمران اهواز مطابق با ظرفیت‌های استان حرکت نکرده است و دانشگاه از ظرفیت‌های استان، غافل مانده است .

وی افزود: دانشگاه شهید چمران اهواز با این حجم گسترده از صنعت نفت در خوزستان، تا دو سال پیش هیچ‌یک از رشته‌های مرتبط با صنعت نفت را نداشته است که در این راستا اولین اقدام مصوب شدن تا سیس دانشکده نفت، گاز و پتروشیمی بود  که در حال حاضر ساختمان دانشکده نیز با 70 درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است و اطمینان دارم در سال تحصیلی 99 به بهره‌برداری می‌رسد. رشته‌های این دانشکده نیز از سال 97 دایر شده و در گرایش نفت نیز هیئت‌علمی موردنیاز جذب‌شده است.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز، گفت: در سه سال اخیر تا سیس دانشکده‌های حقوق و علوم سیاسی و  عمران و معماری  نیز مصوب شد که دانشکده عمران و معماری افتتاح‌شده است. امسال نیز برای تا سیس دانشکده باستان‌شناسی اعتبار خوبی گرفته‌شده و به‌زودی عملیات اجرایی آن با هشت هزار مترمربع  در شهرستان شوش آغاز می‌شود.

وی در خصوص رتبه علمی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز، بیان کرد: بر اساس رتبه‌بندی ISC در سال‌های 93 تا 95 که سال قبل انتشار یافت، رتبه دانشگاه شهید چمران اهواز بین 16 تا 21 اعلام شد.

خواجه، افزود: 45 درصد امتیازات برای رتبه‌بندی بر اساس مقالات ISI  و ISC داده می‌شود، اما فقط مقاله نوشتن مشکل جامعه حل نمی‌کند و باید تلاش کنیم ارتباط دانشگاه با جامعه در جهت حل مشکلات بیشتر شود.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز در خصوص فعالیت‌های دانشگاه در خصوص ارتباط با صنعت گفت: از سال 95 تا آلان حجم قراردادهای پژوهشی با صنعت نفت بالغ‌بر 114 میلیارد تومان است. صنعت و جامعه نیز باید مشکلات خود را به دانشگاه ارائه کنند تا بتوانیم  پایان‌نامه‌هایی در جهت حل مشکلات جامعه ارائه دهیم. دانشگاه در سال‌های اخیر درزمینهٔ برقراری ارتباط با صنعت و جامعه موفق عمل کرده و امید است این مسیر تداوم یابد.

خواجه در خصوص پروژه‌های عمرانی انجام‌شده در دانشگاه تصریح کرد: دانشگاه برای توسعه یافتن باید به توسعه فضای فیزیکی نیز بپردازد. بیش از 80 هزار مترمربع فضای کمک‌آموزشی، آموزشی و ورزشی در دانشگاه در چند سال اخیر یا افتتاح‌شده یا در دست اجرا است.    
وی ادامه داد: علی‌رغم مشکلاتی که در سال‌های اخیر در حوزه اعتبارات داشتیم، با حمایت‌های وزارت علوم و سازمان برنامه‌وبودجه کشور توانسته‌ایم پروژه‌های عمرانی را در دانشگاه اجرا کنیم و در سال تحصیلی جدید نیز تعداد زیادی از این پروژه‌ها در دانشگاه به بهره‌برداری می‌رسند و دیگر پروژه‌ها نیز در سال 99 افتتاح خواهند شد. با افتتاح این پروژه‌های عمرانی بخش زیادی از مشکلات دانشگاه شهید چمران ازنظر فضای فیزیکی حل خواهد شد

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز، در خصوص فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه گفت: تعداد قابل‌توجهی از دانشجویان کشورهای همسایه ازجمله عراق جذب دانشگاه شده‌اند و در حال حاضر 200 دانشجوی عراقی مشغول به تحصیل یا در حال گذراندن دوره آموزش زبان فارسی هستند.

گفتنی است در پایان این نشست و در آستانه 17 مردادماه روز خبرنگار با اهدای لوح تقدیر از یک سال تلاش خبرنگاران در عرصه آموزش عالی استان تقدیر شد.

 

 

آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.