نگهداری نرم افزار ( مفاهیم و تکنیک ها)

 

فهرست مطالب

 

ارتباط با مترجمین

Bita.Shadgar@scu.ac.ir

Alireza_osareh@scu.ac.ir

Afkhami_mikael@yahoo.co.uk

نگهداری نرم‌افزار - مفاهیم و تکنیک‌ها     

مؤلفین:  پني گراب و آرمسترانگ تكانگ

مترجمین: دکتر بیتا شادگار (عضو هئیت علمی دانشگاه شهید چمران)، دکتر علیرضا عصاره (عضو هئیت علمی دانشگاه شهید چمران)، مهندس محمد افخمی پور

ویراست دوم

ویراستار ادبی: دکتر قدرت قاسمی پور

ناشر: دانشگاه شهید چمران

تاریخ نشر: 1387

فروست: دانشگاه شهید چمران ، 399

قیمت: 4500 تومان

شابک: 978-964-8659-64-1

شماره کتاب‌شناسی ملی: 1222240

مشخصات ظاهری: ت، 413ص ، مصور، جدول و نمودار

رده بندی کنگره: 1387 7 ن4گ/76/76 QA

رده بندی دیویی: 16/500

 

نگاه اجمالی

این کتاب به‌منظور استفاده‌ی دانشجویان، دانشگاهیان و متخصصینی که به ساخت و نگهداری سیستم‌های نرم‌افزاری علاقه­مند هستند طراحی شده است. کتاب حاضر به­عنوان مرجعی کامل و کتاب درسی برای دروسی از قبیل نگهداری نرم‌افزار، تکامل تدریجی نرم‌افزار و دروس کلی­تری در مهندسی نرم‌افزار پیشرفته قابل استفاده است. همچنین می‌تواند به‌عنوان کتابی مقدماتی برای کسانی که مایل به تحقیق در زمینه‌ی نگهداری نرم‌افزار هستند به­کار رود.

بالا بردن آگاهی دانشجویان کارشناسی در خصوص موضوعات نگهداری نرم‌افزار یکی دیگر از اهداف این کتاب است؛ برای مثال آگاهی از دلایل نیاز به ساخت برنامه­هایی که گرایش به تکامل تدریجی سیستم‌های نرم‌افزاری را پشتیبانی می­کنند. نگهداری نرم‌افزار نه تنها زمینه­ای از مهندسی نرم‌افزار است بلکه شخص را برای حضور در دنیای تجاری آماده می‌کند. نگهداری سیستم‌های موجود اولین شغل بسیاری از فارغ التحصیلانی است که وارد صنعت نرم‌افزار می‌شوند. این افراد کمتر درگیر ساخت سیستم‌های جدید می‌شوند. به‌علاوه این کتاب برای تکمیل دروس مهندسی نرم‌افزار و برنامه­نویسی در مقطع کارشناسی تهیه و تدارک شده است.

کتاب حاضر مجموعه­ای از تعاریف را برای برخی عبارات روزمره به متخصصین نرم‌افزار ارائه می‌کند. اهمیت این موضوع به­علت کثرت اصطلاحات و استفاده‌ی‌ نامناسب آنها ملموس است. به‌علاوه مطالعات موردی و مثال­های کتاب از دنیای واقعی به آموزش‌های ضمن خدمت یا دوره­های آموزشی در زمینه‌ی نگهداری نرم‌افزار کمک می‌کند.

 

ساختار کتاب

این کتاب در پنج بخش سازمان­دهی شده است:

بخش اول:  موضوع نگهداری نرم‌افزار را بررسی می‌کند و مفاهیم اصلی و حوزه‌ی کار نگهداری را معرفی می‌نماید. با بررسی تغییر نرم‌افزار، نظریات اصلی به همراه ملاحظات دنیای واقعی معرفی می‌شوند. این بخش با نگاهی بر چگونگی مدل شدن چرخه­های نگهداری و ساخت نرم‌افزار خاتمه می‌یابد.

بخش دوم: فعالیت‌های کار نگهداری را بررسی می­کند؛ از درک سیستمی که قرار است تغییر یابد شروع می‌کند، و با مشخص کردن تغییر، آزمودن سیستم تغییر یافته، موضوعات مدیریتی و تصمیم­گیری­های همراه فرآیندها ادامه می‌یابد.

بخش سوم: کتاب ابزارهای اندازه­گیری و ارزیابی را برای کل فرآیند و عناصر نرم‌افزار و نگهداری نرم‌افزار بررسی می‌کند و چگونگی ردیابی و تهیه‌ی ارزیابی مورد نظر را نشان می‌دهد.

سه بخش اول کتاب به این موضوع که نگهداری نرم‌افزار چیست؟ و چگونه کار می‌کند، می‌پردازد و به طور کلی حالتی را برای قابلیت نگهداری سیستم‌ها تهیه می‌کند.

بخش چهارم: کتاب به چگونگی استفاده این موضوعات برای ساخت سیستم‌های بهتر پرداخته است.

بخش پنچم: به کار محققین پرداخته و آینده­ی رشته نگهداری نرم‌افزار را تصویر می‌کند.

 

نکات قابل بحث در ابتدای هر بخش، با هدف تحریک افکار در مورد موضوعات اصلی مطرح شده است.

تمرینات کتاب سئوالات مستقیمی در مورد جزییات متن نیستند، بلکه پروژه­های پیچیده و تأثيرگذاري هستند که از خواننده خواسته شده تا خود را در موقعیت نگهداری خاصی فرض کرده و سپس درباره­ی مساله­ فکر نمایند.

مطالعات موردی به­منظور مرتبط کردن مفاهیم با آنچه در دنیای واقعی نرم­افزار اتفاق می­افتد، بیان شده­اند.

 

محل‌های فروش کتاب

اهواز: گلستان ? شهر دانشگاهی ? کتابفروشی دانشگاه شهید چمران اهواز

تلفاکس: 3331072-0611

تهران: خ کارگر شمالی ، خ نصرت ، خ دکتر قریب نرسیده به خ فرصت پلاک 11 ? موسسه کتابیران

تلفن: 15-66566510-021